Jak wybrać optymalną formę opodatkowania działalności gospodarczej ?

Z tego artykułu dowiesz się jakie są formy opodatkowania, co to jest skala podatkowa, co to jest podatek liniowy, co to jest ryczałt ewidencjonowany, jakie są stawki podatku.

Podpowiedzi jak wybrać optymalną formę opodatkowania dochodów działalności gospodarczej.

Porównanie form opodatkowania w zwięzłej tabeli.

Jak wybrać optymalną formę opodatkowania?

W Polsce dochody z (nowej) jednoosobowej działalności można opodatkować na 3 sposoby, czwartego sposobu (karty podatkowej) nie można już wybrać rozpoczynając nową działalność.

Niezależnie od podatku dochodowego jest jeszcze podatek VAT, ale to zupełnie inna kwestia o której przeczytasz w artykule: Czy zostać VATowcem?

W tym artykule skupmy się na podatku dochodowym.

Skala podatkowa

zasady ogólne

To tzw. podatek progresywny. Jest to najpopularniejsza forma opodatkowania w Polsce, w ten sposób są też opodatkowane m.in. dochody z umowy o pracę. Przychód można pomniejszyć o podatkowe koszty uzyskania przychodu i w ten sposób uzyskany dochód podlega opodatkowaniu: 

Wybierając tę formę opodatkowania możesz skorzystać z wielu ulg, których nie rozliczysz przy podatku liniowym i ryczałcie (np. ulga na dziecko), oraz masz możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem. 

Nie uwzględnisz w kosztach, ani nie odliczysz od dochodu składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Podatek liniowy

Przychód można pomniejszyć o koszty podatkowe i w ten sposób uzyskany dochód podlega opodatkowaniu stałą, jedną  stawką 19%

Wybierając tę formę opodatkowania nie skorzystasz np. z ulgi na dziecko, nie rozliczysz się wspólnie z małżonkiem. Wybór tej formy ma jeszcze ograniczenie dotyczące niektórych przypadków pracy na rzecz byłego / obecnego pracodawcy. Przykładowo jeśli Pan Marek  do czerwca 2023 roku pracował w firmie "Karo" na umowie o pracę jako księgowy a od lipca 2023 przeszedł na działalność i w lipcu wystawiał fakturę za obsługę księgową na rzecz firmy "Karo", to w 2023 roku nie może on wybrać podatku liniowego jako formy opodatkowania w JDG.

Wybierając podatek liniowy uwzględnisz w kosztach (lub odliczeniu od dochodu) opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne do limitu - w 2024r do kwoty 11.600zł

Ryczałt ewidencjonowany

W tym przypadku opodatkowany jest przychód. Nie ma tu możliwości odliczenia kosztów podatkowych jak to ma miejsce przy skali czy podatku liniowym. Od przychodu możesz odliczyć opłacone składki na ubezpieczenie społeczne  i 50% składek na ubezpieczenie zdrowotne. Twoje przychody będą opodatkowane stawką ryczałtu z przedziału 2-17% Stawka jest uzależniona od tego jakie usługi świadczysz lub/i jakie towary sprzedajesz. Możesz oczywiście uzyskiwać przychody opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu, ważne by te przychody rozgraniczyć i każdy z nich odpowiednio opodatkować.

Możliwość wyboru tej formy jest ograniczona, gdyż nie każdy rodzaj działalności może skorzystać z ryczałtu (np. handel częściami samochodowymi), oraz niekiedy w przypadku pracy na rzecz byłego pracodawcy. Przykładowo jeśli Pan Marek  do czerwca 2023 roku pracował w firmie "Karo" na umowie o pracę jako księgowy a od lipca 2023 przeszedł na działalność i w lipcu wystawiał fakturę za obsługę księgową na rzecz firmy "Karo", to w 2023 i 2024  roku nie może on wybrać ryczałtu jako formy opodatkowania w JDG. Dodatkowo jeśli Twoje przychody z JDG w poprzednim roku podatkowym przekroczyły 2mln euro to nie możesz zastosować ryczałtu w kolejnym roku.

W tym wariancie nie ma możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem, czy skorzystania z ulg prorodzinnych. 

Jaka forma opodatkowania będzie dla mnie najlepsza?

Na to pytanie ma ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wybór zależy m.in od specyfiki działalności, poziomu dochodów czy sytuacji rodzinnej. Analizując wybór najlepszej dla siebie formy opodatkowania należy też wziąć pod uwagę składkę zdrowotną - gdyż jej wysokość jest zależna od dochodu i  formy opodatkowania.

Więcej o składkach ZUS, ulgach ZUS i kwotach składek przeczytasz w innym moim artykule: Składki ZUS 2024 działalność gospodarcza

Skala podatkowa może okazać się korzystna w przypadku, gdy przysługują Cię ulgi prorodzinne, oraz gdy chcesz rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem jest istotna np. w sytuacji kiedy jedno ma bardzo duży dochód a drugie - niewielki lub wręcz zerowy.

Podatek liniowy może opłacić się tym, którzy osiągają wysokie przychody i jednocześnie mają wysokie koszty prowadzenia działalności. Według publikacji na niepoddawajsie.pl ta forma może być korzystna np. przy dochodach wyższych niż 160.000 rocznie.

Ryczałt może być opłacalny dla przedsiębiorców, którzy nie ponoszą wysokich wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą a jeśli masz prawo do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania np. 8,5 % to ryczałt może okazać się korzystniejszy niż skala czy podatek liniowy. Minusem niekiedy jest trudność w doborze odpowiedniej stawki ryczałtu, wielu podatników występuje o indywidualne interpretacje w tym zakresie.

Porównanie form opodatkowania - tabela

A32 Biuro Rachunkowe

Jeśli potrzebujesz pomocy przy otwieraniu działalności zadzwoń lub napisz, chętnie pomożemy !